24 ЧАСА

МАКЕДОНИЈА

ПОВЕЌЕ ВО ОВАА КАТЕГОРИЈА
ДИК го отфрли последниот приговор на СДСМ за изборите

ДИК го отфрли последниот приговор на СДСМ за изборите

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа со четири гласа „за“ и четири гласа „притив“ го одби приговорот на  Коалицијата предводена од СДСМ за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите,...

ИНФО

ПОВЕЌЕ ВО ОВАА КАТЕГОРИЈА
Убедлива победа на Карпош Соколи над Крка

Убедлива победа на Карпош Соколи над Крка

Кошаркарите на Карпош Соколи ја постигнаа четвртата победа во АБА лигата откако денеска во натпревар од 14.коло на домашен терен ја победија Крка со 83:56. Резултат по четвртини: 25:16; 15:10;...

БИЗНИС И ЕКОНОМИЈА

ПОВЕЌЕ ВО ОВАА КАТЕГОРИЈА
Грчкиот долг повторно во фокусот на Германија и ЕУ

Грчкиот долг повторно во фокусот на Германија и ЕУ

Германското Министерство за финансии денеска објави дека идната недела министрите за финансии на еврозоната ќе се сретнат за да разговараат за можно краткорочно...

Македонија повторно во Вог, како предлог дестинација за посета во 2017

Македонија повторно во Вог, како предлог дестинација за посета во 2017

Со Охрид и со фотографијата на „Св. Јован Канео“ почнува написот во престижниот Вог кој овојпат препорачува шест дестинации на Балканот што мора да...

Прва македонска турситичка берза

Прва македонска турситичка берза

Значителен е растот на дојдовниот туризам во Македонија, од 2005 до 2015 година за речиси 100 отсто, бележи Светската туристичка организација при Обединетите на...

ХОТАМ | Политичката нестабилност влијае врз туризмот

ХОТАМ | Политичката нестабилност влијае врз туризмот

Политичката нестабилност и неформирањето Влада ќе има влијание врз туризмот, смета првиот човек на Здружението на хотелиери во Македонија – ХОТАМ, Кртсе Б...

inshop 1170x250

БАЛКАН

Повеќе
Тајната служба на албанската армија спречила повеќе терористички напади

Тајната служба на албанската армија спречила повеќе терористички напади

Албанската министерка за одбрана, Мими Кодели изјави дека повеќе терористички напади биле спречени б...

ЕВРОПА

Повеќе
Германски министер бара затвор за политички лаги и манипулации преку интернет

Германски министер бара затвор за политички лаги и манипулации преку интернет

Министерот за правда на Германија, Хајко Мас бара акција во која покрај социјалните мрежи, како Фејс...

СВЕТ

Повеќе
Петмина загинати при престрелка меѓу вооружени напаѓачи и полиција во Јордан

Петмина загинати при престрелка меѓу вооружени напаѓачи и полиција во Јордан

Пет лица, меѓу кои една канадска туристка, загинале, а 22 се повредени при престрелка меѓу вооружени...